Nişanlılık dönemi çok uzun sürmemeli

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
23 Ekim 2014, 11:37:40
79377 Mesaj 10742 Konu Gönderen: 1453 Üye
Son üye: disiaslan
Hayatname.com  |  Hayat Ağacı  |  Aile Hayatı  |  Evlilik Öncesi Hayat  |  Nişanlılık dönemi çok uzun sürmemeli 0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Nişanlılık dönemi çok uzun sürmemeli  (Okunma Sayısı 4406 defa)
Tebessüm
eyhayat..
Admin Yardımcısı
Aktif Üye

« : 07 Mart 2010, 19:43:39 »

Nişanlılık dönemi çok uzun sürmemeli

Nişanlılık tarafların birbirlerini daha iyi tanımak ve evlilik için gerekli hazırlıklar yapabilmek için ayırdıkları süredir.
Bu süre amacının dışında ve keyfi sebeplere bağlı olarak uzatıldığı takdirde evliliğe pozitif yansımalar yerine negatif yansımalar olur. Yani nişanlılığın evliliğe olumlu yansıması gerekirken olumsuz yansımalar olur. Bu süreçte bireyler muhataplarını hem kısmen eşleri olarak görürler hem de kendilerinin dışında biriymiş gibi değerlendirirler. Yani muhatapları kendileri için ne içeridedir ne de dışarıda. Bu durum nişanlı çiftler için yıpratıcı bir etki oluşturur. Ayrıca bu arada kalmışlık aynı konuların zamana ve mekana bağlı olarak farklı değerlendirilmesine neden olur. Bu defa da nişanlı çiftler arasında birbirlerinin davranışlarını hatalı değerlendirmeler başlar. Bununla birlikte süre uzadıkça çevreden gelen duyumlar artar. Birçok insan kendi deneyimlerini nişanlı diğer bireyler ile paylaşır bu da birbirinden farklı düşüncelerin oluşmasına neden olur. Bütün bu nedenlerden dolayı taraflar birbirleri ile ilgili soru işaretlerini bir an önce çözümlemeli ve evlilik hazırlıklarını sürüncemeye bırakmamalıdırlar. Bunun dışında zaten bireyler birbirlerini henüz eş olabilme noktasında benimseyememişlerse nişanlılık süreci başlatılmamalıdır. Sonuç olarak diyebiliriz ki; nişanlılık amacına uygun bir biçimde değerlendirilmeli ve evlilik olayı uzatılmamalıdır.Nişanlılık süresi 6 ayı maksimum 10 ayı geçmemelidir. İdeal süre için ise yaklaşık 3 ay diyebiliriz.

Selahaddinzekeriyya
Aktif Üye

« Yanıtla #1 : 07 Mart 2010, 19:58:32 »

Gözümüzü açtığımızda dünyadaydık kapadığımızda başka bir alemde olacağız.Bir göz açıp kapayacak kadar kısa olan kısa hayatımızda  belkide yıllar ve aylar bir yana; söz için bu gün, nişan için yarın, düğün için bir gün sonrası da çok uzun gibi...
mert
Aktif Üye

Sende en iyisi ne ise, dostuna ver. Mevlânâ

« Yanıtla #2 : 08 Mart 2010, 02:36:41 »

Bilmem! Duruma göre değişir. Sonuç olarak önemli bir karar, aceleye de gelmez... Bekletmeye de...
Bazen gönül yoksun kalır halden, bazen de hal yoksun kalır gönülden...
Gönül ister ki böyle olmasın, ben de diyorum ki: olacaksa eğer biri gönül yoksunluğundansa halim eksik kalsın daha iyi.. Gülümseme

Rabbim halimizi anlayandır... Şart dedikleri mazaretlerimiz böyle, bizde bu şartlar altında ezilen fakirler Allah'ım... Bizlere yardım eyle, bizleri doğru bildiğin gibi eyle... (Amin)

"Bir ülkede akıl ve sanattan çok servete değer verilirse bilinmelidir ki; orada keseler şişmiş, kafalar boşalmıştır." Büyük Frederik
Tebessüm
eyhayat..
Admin Yardımcısı
Aktif Üye

« Yanıtla #3 : 08 Mart 2010, 03:04:47 »

ne fazla uzatmak nede çok kısa tutmak fazla sağlıklı değil.. ideal olanı orta yol , bence 1 yıl gibi bir süre uygun olabilir nişanlılık için..

~ ѕєℓмα ~
Selma ÇAKAN
Yayın Editörü
Aktif Üye

« Yanıtla #4 : 08 Mart 2010, 09:23:11 »

Alıntı
belkide yıllar ve aylar bir yana; söz için bu gün, nişan için yarın, düğün için bir gün sonrası da çok uzun gibi...
sizinkide çok kısa olmuş selahaddinzekaeriyya kardeş.ne bu acele Gülümseme
ben iki yıl nişanlı durdum.bilemiyorum iyimidir kötümüdür o zaman  anlayamadım.yaşımın küçüklüğündenmidir nedir Gülümseme
şimdiki zamana göreiki  yıl çok tabii... eskisi gbi değil şimdi çiftler nişanlı olarak birlikte çok vakit geçiriyorlar.fazla uzatmamak lazım.

Yakup CERAN
Sevdirmeye gayret etme kendini sevilmeye terk et
Aktif Üye

Hayrından umutsuzum getirme bari şerrini

« Yanıtla #5 : 08 Mart 2010, 10:09:51 »

Herkesin düşündüğü gibi 6-7 ay maksimum süre olmalı.. Eş adayları birbirlerini iyi tanımalı fakat tanışmalar abartılı olmamalı( Bol keseden atmak gibi) evlilik sonrasında kişiler sen böyle değildin vs gibi cümlelerle çok dert oluşmakta..
birazda duruma bakar adaylar hazırda olmalı evlilik sürecine Gülümseme
ben yakın zamanda böyle bir işe kalkışırsam herhalde 1-2 sene nişanlı dururum Kahkaha RABBİM büyüktür sen hayr yoluna gönül vermişsen her daim yar ve yardımcı olur..
r-e-y-y-a-n
reyyan
Yayın Editörü
Aktif Üye

Sevginiz gerçek, sevdiğiniz değer olsun...

« Yanıtla #6 : 08 Mart 2010, 14:42:05 »

İnsanın fıtratında acelecilik vardır. İki âyet-i kerime meali:
(İnsan aceleci [tabiatta] yaratıldı.) [Enbiya 37]
(İnsan pek acelecidir.) [İsra 11]

Acele işe şeytan karışır. İki hadis-i şerif meali:
(Acele şeytandan, teenni Rahmandandır.) [Tirmizi]

(Teenni eden isabet eder, acele eden hata eder.) [Beyheki] (Teenni, acelenin zıttıdır.)

O hâlde, işlerde acele etmemeli ve hemen karar vermemeli! Aceleyle verilen kararlara şeytan karışır. Nefsin istediği bir şey hatıra gelince şeytan, (Fırsatı kaçırma, hemen yap!) der. Onun için kalbe gelen şeyi yapmadan önce, bu işten Allahü teâlâ razı mı, sevab mı, günah mı diye düşünmeli! Günah değilse yapmalı! Böylece teenni edilmiş, yani acele edilmemiş olur.

Yalnız 5 yerde acele gerekir:
1- Misafir gelince, hemen yemek vermeli,
2- Günah işleyince, hemen tevbe etmeli,
3- Namazı vakti girince, hemen kılmalı,
4- Defin işini acele yapmalı,
5- Kız veya oğlan çocuklara din bilgilerini ve namaz kılmayı öğrettikten sonra, büluğa erip de dengi çıkınca, hemen evlendirilmelidir. Eşiat-ül-lemeat kitabındaki hadis-i şerifte, (Ya Ali, üç şeyi geciktirme! Namazı vakti girince hemen kıl, cenaze namazını hemen kıl! Dul veya kızı, küfvü isteyince, hemen evlendir!) buyuruldu. O hâlde, namazını kılan, günahlardan sakınan ve nafakasını helalden kazanan biri varsa, hemen onunla evlendirmeli! Eğer evlendirilmezse, fitneye sebep olabilir.

Bir hadis-i şerif meali:(Dinini, ahlâkını beğendiğiniz bir kimse, kızınıza talip olursa, hemen evlendirin! Eğer evlendirmezseniz, fitne ve fesada sebep olursunuz.) [Tirmizi]

(Ölmeden önce tevbe edin! Hayırlı işleri yapmaya mani çıkmadan önce acele edin! Allahü teâlâyı çok hatırlayın! Zekât ve sadaka vermekte acele edin! Böylece Rabbinizin rızklarına ve yardımına kavuşun!) [İbni Mace]

Ahmet Tarık
Aktif Üye

Ya Rabbi, beni sevdiklerinin yolundan ayırma...

« Yanıtla #7 : 08 Mart 2010, 14:50:43 »

4  ay nasıl olur....çiftler ve aileleri kendi aralarında en uygun tarihi belirlerler artık..ama afazla uzamamsı temennimiz...çok uzarsa fiten ve fsat girebilir..incir kabuğunu doldurmayacak proplemler dağ gibi büyültülebilir bazen..yazık..sonuç evlenmeden ayrılık..

r-e-y-y-a-n
reyyan
Yayın Editörü
Aktif Üye

« Yanıtla #8 : 08 Mart 2010, 14:59:17 »

bu süre biraz kişilliklere de bağlı diye düşnüyorum. bazı insanlar var ki tanımak gerçekten zor. Ama temel konular görüşüldükten sonra (İslamiyete göre mi yaşıyor,Başkasına muhtaç olmayacak ölçüde geliri var mı vs) nişanlılık süresi uzamamalı diye düşünüyorum bende,çiftler biraz da evlilik süresince tanımalılar birbirlerini. 1-2 sene uzatıp bu sürede sürekli görüşen insanlar birbirlerinin çoğu özelliğini biliyor. Bu da evliliğin heycanını azaltabiliyor... Şu konuda ne yapar acaba diye düşünmek,merekla beklemek var bir de bu konuda o kesin şunu yapar demek var.
Evlendikten bir süre sonra da katlanmak var tabi. Evlilik,katlanmaktır demiştik zaten daha önce Göz kırpan
Ahmet Tarık
Aktif Üye

Ya Rabbi, beni sevdiklerinin yolundan ayırma...

« Yanıtla #9 : 08 Mart 2010, 15:03:08 »

nişan yüzüğün büyük bir marifat yapmış gibi atmalrın yaşandığı bu dönemde bence nişanlık dönemi çok kısa tutulmalı...

Tebessüm
eyhayat..
Admin Yardımcısı
Aktif Üye

« Yanıtla #10 : 08 Mart 2010, 15:04:34 »

ama abi evliliklerde çok kolay bitiyor artık..

maalesef boşanmanın hiç bir zorluğu kalmadı Kararsız

mert
Aktif Üye

Sende en iyisi ne ise, dostuna ver. Mevlânâ

« Yanıtla #11 : 08 Mart 2010, 15:13:32 »

Alıntı
Ya Ali, üç şeyi geciktirme! Namazı vakti girince hemen kıl, cenaze namazını hemen kıl! Dul veya kızı, küfvü isteyince, hemen evlendir!

Bu madde çok ağır geldi bana... Belki de kızı evlendirme kısmı, hem konu ile de alakalı...

Kızım olduğunu hayal ettim de; ne bileyim besle, büyüt biri istesin alsın gitsin kızı... Yok yaaa! Başka... Gülümseme Tabi ki şaka...
Ama cidden de ağır bir mana...

Konuya dönersem evet ben süre vermedim... Çünkü süre, iletişim ve durumlara hitap eder; ama mantıken bakarsak, kişilere ve durumlara göre de yorurlarsak: Bu zaman, 3-4 ay ile 1-2 yıl içerisinde değişir. İdeal olarak kabul 1 yılı aşamaması uygundur diyebilirim. Ama önemli olan hayatı programlayabilmek ve şartları durumları düzgün bir şekilde ayarlamak...

Yani bu dönem tanışma saffası değildir gözümde, hayatı programak için alt yapıyı yanlız olarak idare edebilmek... Gelecek planlarını ve hazırlıklarını yapabilmektir...

Nasip, bakalım zaman ne gösterek; bol keseden atmak kolay şimdilik benim için... Gülümseme

"Bir ülkede akıl ve sanattan çok servete değer verilirse bilinmelidir ki; orada keseler şişmiş, kafalar boşalmıştır." Büyük Frederik
r-e-y-y-a-n
reyyan
Yayın Editörü
Aktif Üye

« Yanıtla #12 : 08 Mart 2010, 15:20:48 »

evliliğin her adımında İslami ölçülere uyulsa hem mutlu hem de ömürlük sevgiler,evlilikler yaşanır aslında.. Ama en inançlı aileler bile bi yerde mutlaka taviz veriyor... söylemesi kolay bi bakıma,bakalım biz neler yapacağız Kararsız
Sayfa: [1]
Hayatname.com  |  Hayat Ağacı  |  Aile Hayatı  |  Evlilik Öncesi Hayat  |  Nişanlılık dönemi çok uzun sürmemeli « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer: